Máslo sám si doma

28. července 2017 v 8:00 | jj, vařil Jardíček |  Bezmasá jídla - VEGAN a VEGETARIAN
Cena másla se nepěkně vyšplhala... Na eFBé je skupinka "Podomácku...cosi..." a kamarádka tam dala recept, jak si dělá máslo doma velice jednoduše a levně i z malinkého množství smetany.
Nosí si mléko od farmáře, 2 l po 10,-Kč. Sebere smetanu, dá ji do zavařovačky (víčko šroubovací Twist) - a třepe. Třepe, dokud nepřekoná fázi hotové šlehačky - dokud se neoddělí máslo od tekutiny. Taky si pamatujete pamětníci, když se šlehačka šlehala v ručním šlehači, že za bouřkového počasí se vždycky "zkazila"? Přešlehala do másla? :) Tak přesně tak. Hrouda másla se pak ze sklenice lehce vyndá a tekutina, která vznikla, se nevylévá, milé děti, to je podmáslí :).
Dle Markétky je tato metoda ve sklenici výhodná v tom, že se utřepe i z malého množství, které by se hnětačem šlehačem neudělalo, protože by se to před metlama schovalo na stěnách nádoby.
A to vyhecovalo Jardíčka.
Je technicky založen, tak to potřeboval i dokázat, že to přece musí jít i "technicky", přístrojově... Přece nebude růčo třepat sklenicí, když si kuchyň neustále tuní nějakýma udělátkama.

A vzniklo naprosto dokonalé máslo, chuti lahodné, cenově výhodné, no, jo. Paráda.
Na mou námitku, že mi tam chybí cca 30 g, no tak že prý uždiboval, koštoval, neb jest to delikatesa. Ale popravdě - viděla jsem i ten šlehač, no jasně, že něco ulpělo na metlách... takže možná zkusím třepat někdy. Prý to utřepu i bez předchozího posilování bicepsů, říkala Markétka :).

Nuže tedy - máslo nevytřepané, nestloukané, ale ušlehané (přešlehané) :).
Naprosto vynikající :).
Doporučuju každému :).Pro porovnání, ale tu úžasnou chuť prostě nevyfotíš :).
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 28. července 2017 v 18:46 | Reagovat

Jé, to je super návod! To někdy zkusím! Díky! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama