Svátek má Ida, dříve Longin, Longinus

15. března 2016 v 6:06 |  Sluníčka nově
Ženské křestní jméno Ida může mít buď severský nebo německý původ. Jedna teorie výkladu jména ho spojuje se skandinávským slovem "íd" překládaným jako "čin". Ida by se tak přeneseně vykládala jako "žena činu", potažmo "činná" nebo "činorodá". Jméno by souviselo také s jeho staroskandinávskou nositelkou - Idunou, bohyní jara. Další prameny jméno Ida odvozují od staroněmeckého výrazu "itis", které se překládá jednoduše jako "žena". Stejný význam by pak neslo i jméno Ida. Jméno se také spojuje s germánskými jmény Idaberga, Idun nebo Alida. Jméno by pak bylo počeštěnou domácí variantou těchto jmen.
Ida je jednoduchým, avšak skvostným jménem. Hodí se pro každou ženu, svým nositelkám dává do vínku činorodost, aktivitu a energii.
Ida je ženské křestní jméno s domáckými podobami ve tvaru Idka, Iduš, Iduška, Idunka, Idina, Idinka apod. Jméno se v mutaci Ide vyskytuje i v mnoha jiných jazycích - ve slovenštině, angličtině, němčině, španělštině, francouzštině, italštině, polštině, maďarštině, srbochorvatštině nebo ruštině.


Věje-li na svatého Longina vítr, jest to znamení úrody
Na svatého Longina práce v poli začíná
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama