Svátek má Gabriel

24. března 2016 v 6:06 |  Sluníčka nově
Mužské křestní jméno Gabriel pochází z hebrejštiny. Jeho vznik je odvozen od hebrejského "gavrí´él", které se překládá jako "Bůh je mocný" nebo "Bůh je má síla". Pochází z hebrejských slov "gavrí" s významem "silný muž" a "él" s významem "Bůh". Jméno se pak přeneseně překládá i jako "hrdina boží". Toto jméno je nedílně spojeno také s archandělem Gabrielem ze Starého zákona.

Gabriel je starodávným jménem s moderním výrazem. Jeho nadčasovost se pojí i se sílou a křesťanskými hodnotami, které jsou jménu vetknuty. Muž jménem Gabriel je dle významu svého jména hrdinou, navíc má dle hebrejské tradice svůj vzor v archandělovi.

Mužské křestní jméno Gabriel má svoji ženskou variantu ve jménu Gabriela. Domáckými podobami jména jsou Gábi, Gába, Gábek nebo Gabrielek. Jméno Gabriel se užívá i ve slovenštině, angličtině, němčině, také francouzštině, norštině, švédštině nebo polštině. Italové jméno znají jako Gabriello nebo Gabriele, stejně tak i Španělé. Ruská podoba jména je Gavriil, ukrajinská Havrylo, maďarská Gábor.


Březnového prachu za dukát lot.
V březnu prach co zlato a stříbro, ale sníh bývá pro osení jed.
V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.
V březnu prach - jistý hrách.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama