Dnes má svátek Radek, Radomil / dříve Benedikt

21. března 2016 v 6:06 |  Sluníčka nově
Mužské křestní jméno Radek má slovanský původ. Jméno vzniklo osamostatněním domácké varianty jmen začínajících na Rad- (Radovan, Radomír, Radimír, Radoslav aj.), příp. jmen končících na -rad (Ctirad, Zdirad apod.). Jméno se vykládá ze slova "radovat se", tedy jako "radující se", "radostný", "radost dávající".

Jednoduché znění, krásný, doslova radostný význam a množství variací dělá z běžného jména Radek jméno vysoce přitažlivé. Přitažlivým by měl být i nositel jména Radek, vždy pozitivně naladěný, s radostným úsměvem a hřejivým pohledem.

Mužské křestní jméno Radek má ženský protějšek ve jménu Radka. Významově je příbuzné se jmény Radovan, Radomír, Radoslav apod. Mutacemi jména jsou i Radko a Radoš. Latinskou podobou jména je Hilarius. Domáckými variantami jména jsou Ráďa, Rada, Radík, Radko, Radoš, Radouš, Radeček, Radánek, Radíček aj. Jméno se vyskytuje i v jiných jazycích. Zná ho například němčina. Ruština jméno užívá jako Radij, bulharština jako Radko, Rajko nebo Raden, srbochorvatské verze jména jsou Radak, Radeka nebo Rajko.Na svatého Benedikta má se ječmen a cibule síti.
Benedikti za rovnodenní větry nelení.
Za rovnodenní větry nelení.
Když před Benediktem jest pěkně a v rovnodennostní den dva až tři dny prší a potom jest pěkně, bude v létě panovat stálé počasí a budou pohodlné žně.
Když dva nebo tři dny před svatým Benediktem prší a v rovnodennostní den nebo dva dny po něm panuje pěkné počasí a potom opět dva dny prší, budou léto a žně deštivé.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama