Divizna

9. července 2008 v 22:15 | jj |  Divizna
div
Divizna je moje srdeční záležitost, pomohla nám, když byla Johanka docela dost nemocná... a ten rok nám vyrostlo několik úžasně vysokých rostlin, přímo na očích, přitulených ke zdi domu. Nikdy předtím tam nerostly :).
Z divizny běžně sbíráme květ - je to velká piplačka, musí se sbírat postupně, jak postupně vykvétá, a jestli mohu poprosit, nesbírejte tak úplně všechny kvítky, nechte něco včelkám a jiným hmyzíkům...
div1
a taky nechte něco na semínka... Dobře se sama šíří dál a dál. Musí se ale počítat s tím, že první rok je to jen růžice listů, jako u pupalky, až druhý rok vyroste do květů.
div2

Léčivé jsou i listy a kořen, ale bezkonkurenční jsou právě květy při zánětech průdušek, s kašlem. Mimo to má divizna i další léčivé účinky, obecně protizánětlivé, uvolňuje křeče a působí močopudně. Zkušenost mám s kombinací divizna podběl. Opravdu zabírá skvěle právě na průdušky...
U nás na chalupě všude roste divizna malokvětá Verbascum thapsus, má stejné léčivé účinky jako divizna velkokvětá Verbascum densiflorum.
A tohle jsou obrázky toho *daru* tenkrát... Johanka byla od května marod a na prázdniny zbylo už jen dovyčištění a dořešení kašle... - tohle nám ten rok z ničehož nic vyrostlo přímo na zdi chalupy... a začalo to kvést na začátku prázdnin, právě ve dnech, když jsme pro ni potřebovali na tyto prázdniny bylinky na kašel a nic dlouhodobě nezabíralo :)
div3
div4
div5
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama